Paikallisestako parempia prosentteja?

Kari Asikainen
Kirjoittaja on Journalistiliiton liittohallituksen jäsen ja Aamulehden taloustoimittaja.

Kansan syvät rivit tietävät kertoa, että paikallisesta pystybaarista saa paremmalta maistuvia prosentteja. Vaan miten on palkankorotusprosenttien laita, maistuvatko paikalliset paremmilta?

Juuri nyt pähkäillään lehtien toimituksissa, miten jakaa paikallista parin prosentin palkkapottia. Epäilemättä mallasjuomaakin kuluu vakavia pohdittaessa. Tilanne on ainutlaatuinen alallamme.

Yksi korostaa työn hektisyyttä, toinen moniosaamista, kolmas palkkojen tasoa ja neljäs monelle osastolle tekemisen vaikeutta. Nyt on turha antaa neuvoja, sillä kyse on paikallisesta päätöksenteosta. Parasta kuitenkin olisi, että sopu korotusten jakautumisesta löytyisi. Perälauta olisi se perimmäinen keino.

Jos sopua ei muuten löydy, niin kehotan äänestämään toimitusosaston yleiskokouksessa parista vaihtoehdosta. Äänestys voisi jopa aktivoida ihmisiä kiinnostumaan ay-toiminnasta. Huonoin olisi ratkaisu, joka jättäisi hampaan koloon jotakin ja tällä kertaa siis ay-tovereita kohtaan.

Eräät työnantajat kokevat itsekin painetta. Niin pitkään on huudettu paikallista sopimista, että runnominen tai perälaudan käyttö merkitsisi epäonnistumista. Vaan eivät taida kaikki kokea sopua velvollisuudekseen. On myös työnantajia, jotka polkevat palkkapottia siirtämällä päälliköitä lehdistön tes:n ja siis samalla korotuseuroja määrittävän palkkapotin ulkopuolelle. On myös takarajattomia erimielisyysmuistioita, jolloin päätökset voi lykätä hamaan tulevaisuuteen.

Lehdistön sopimuksessa lähestyimme myös työaikapankkia. Ylipitkää päivää tekevät tallettavat ja ottavat omiaan pois myöhemmin. Joustoa tämäkin. Vaan miten on käynyt metallissa, jossa työaikapankkeja ensiksi perustettiin? Huonosti on usein käynyt. Työnantaja on usein mieltänyt, että se saa yksin määrätä talletuksen nostoajankohdan. Pankkeja on huonoina aikoina lopetettu, niin työaika- kuin perinteisiäkin pankkeja.

Myös työaikapankki tarvitsisi korotetun talletussuojan, etteivät aikatalletukset häviä Islantiin.