Elämystehtaan varjossa
Journalistin toimitus on tähän saakka vaiennut elämysteollisuuden osaamiskeskuksen olemassaolosta. Aktiivisen lukijan toivomuksesta puute korjataan nyt.
Seuraava esittely näyttää uutistoimittajille laaditulta populisarisointikokeelta, mutta asia saattaa myös olla tai olla olematta päinvastoinkin. Yhteisörahoitteisen sisälmystuotannon osaamiskeskittymän työntekijänä haluan joka tapauksessa vaalia sanonnan selkokielisyyttä.
Ei ole suurikaan yllätys, että Lapin elämysteollisuuden osaamiskeskus LEO kertoo toimivansa koordinaattorina Matkailun ja elämystuotannon klusteriohjelmassa 2007 – 2013, joka tarjoaa erinomaiset kotimaiset ja kansainväliset verkostot toimialakokonaisuuden kehittämiseksi. Osaamiskeskuksen koordinoima klusteri muodostuu Suomen merkittävimmistä matkailun ja elämystuotannon keskittymistä.
Kuten monet varmaan tiesivätkin, osaamiskeskusohjelma OSKE on valtioneuvoston määräaikainen erityisohjelma, jonka avulla suunnataan toimenpiteitä kansallisesti tärkeille painopistealoille. Silti joiltakin on saattanut unohtua, että ohjelman toimintamalli uudistettiin klusteriperusteiseksi vasta kuluvalle ohjelmakaudelle.
Liikaa ei voi korostaa sitä, että jokainen ohjelma, jokainen klusteri ja jokainen kehittäjätaho vaativat menestyäkseen asianmukaiset nimikkeet henkilöstölle.
Pian 15 vuotta täyttävä poikani ei ole vielä päättänyt lopullista ammatinvalintaansa. Olen ajatellut kertoa hänelle, että jos ura hevikitaristina ei etene, elämysteollisuudessa riittää muitakin tehtäviä. Esimerkiksi projektikoordinaattorin seksikkään toimen hoitajia on kyseinen klusteri tulvillaan.

