Kolumnit
Järki voittaa Espanjassa?
"Helmikuussa 2003 espanjalainen tutkintatuomari määräsi baskinkielisen Egunkaria-lehden suljettavaksi, ja kymmenen henkilöä pidätettiin. Tämä tapahtui terrorismintorjunnan nimissä", kirjoittaa Martin Scheinin.
Mediavirasto
"Journalismin kuluttajavirasto vertaisi koko ajan uutisten, taustajuttujen ja henkilöprofiilien laatua, luotettavuutta ja faktoja", kirjoittaa Juha Lehtinen.
Sata sanaa: Media, laumaeläin
"Mediajohtajilla on messiaaninen usko siihen, että integroitu multimediatoimitus on tehokas tapa tavoittaa eri uutiskanavien kautta riittävä yleisömassa ja ilmoittajat", kirjoittaa Kimmo Lundén.
Takaikkuna: Pomojahdin vaikeudesta
"Alma Median headhunttauksessa käyttämä konsulttifirma unohti, että päätoimittajien paikat on varattu miehille", kirjoittaa Pekka Vehviläinen.
