Toimittajat kesä(t)yössä

Median edustajien akkreditointi on kesätapahtumien järjestäjille jokavuotinen urakka. Silti osa päästää toimittajat sisään myös ilman jutuntekovelvoitetta.

Katri Porttinen, teksti
Marko Turunen, kuvitus

Osa festivaaleista ja muista kesätapahtumista ottaa median edustajat vastaan, vaikka nämä eivät tekisikään paikan päällä töitä. Journalistin kyselyyn vastanneista jutuntekoa eivät vaadi ainakaan Sata-Häme Soi, Avanti! XXV Suvisoitto, Imatra Big Band Festival, Savonlinnan Oopperajuhlat, Asuntomessut ja Ruisrock.

”Suhtaudumme kuitenkin tulevina vuosina hyvin kriittisesti sellaisiin toimittajiin, jotka eivät näytä tehneen minkäänlaista työtä tapahtumassa. Akkreditoinnit on tarkoitettu töihin tuleville henkilöille, eivät ilmaislipuiksi huvikseen festareille tuleville”, tuottaja Maria Silvasto Ruisrockista sanoo.

Rockfestivaaleille on tunkua, ja ne ovatkin muita tapahtumajärjestäjiä tarkempia median sisäänpääsyn ehdoista. Esimerkiksi Provinssirock edellyttää juttunäytettä edellisvuodelta.


Festareille lähtee
tänäkin kesänä satoja journalisteja, arviolta yhtä paljon kuin ennenkin. Tammerfestiin median edustajia tulee jopa enemmän kuin viime vuonna.

”Nettimedioita ja blogien kirjoittajia on vuosi vuodelta enemmän”, Taija Holm tapahtuman akkreditoinnista vastaavasta ProPromotionista sanoo.

Yksi suurimmista on Pori Jazz, johon saapui ennätysvuonna 550 journalistia. Tänäkin vuonna jatseille odotetaan 400–500:tä median edustajaa.


Median edustajat
lähtevät kesätapahtumiin töihin, mutta on niitäkin, jotka saapuvat paikalle lähinnä viihtymään. Tiukat akkreditointikäytännöt ovat syntyneet osaksi juuri väärinkäytösten välttämiseksi.

”Vain oikeasti työtehtäviin tulevat median edustajat hyväksytään näin isoon yleisötapahtumaan, joten toivomme, että turhat yrittäjät jäävät pois. Työmäärä hakemuksissa ja sisäänotossa on valtava”, Milla Hautala Provinssirockin markkinoinnista sanoo.

Ilmoittautumine ei automaattisesti tarkoita, että akkreditointi on hyväksytty. Esimerkiksi Provinssirockiin hyväksyttiin 340 journalistia 400:stä hakijasta.

Akkreditoituminen vaatii myös esimiehen kuittauksen tai nimen. Journalistiliiton pressikorttia ei vaadita, mutta henkilöllisyys on varauduttava todistamaan.

”Klassisen musiikin ympyröissä tekijät tulevat nopeasti tutuiksi, ja sisäänpääsyssä huijaaminen on sen verran iso riski, että sellaisen ottamisesta täytyy jo erikseen onnitella”, sanoo toiminnanjohtaja Hannele Markkula Avanti!:n XXV Suvisoitosta.


Vaikka valtaosa
toimittajista toimii korrektisti, järjestäjät törmäävät myös klassisiin ettekö tiedä, kuka minä olen -tilanteisiin.

”Toimittajan statukseksi ei riitä, että on toimittajan puoliso tai sydänystävä. Tai, että harrastekirjoittaja nimittää itseänsä toimittajaksi tai on salamana esiin putkahtavan uuden median edustaja, joka tilaa liput kaikkiin mahdollisiin esityksiin, soittaa lippujen perään, pyytää liput kotisoitteeseensa ja kenties allekirjoittaa itse akkreditointilomakkeenkin”, sanoo toiminnanjohtaja Anna Pitkänen Kuopio Tanssii ja Soi -festivaalista.

Joka vuosi joku kysyy ilmaisia lippuja myös seuralaisille.

”Niitä emme myönnä. Resurssit eivät myöskään riitä harrastelijakirjoittajien palvelemiseen – he työllistävät pressitoimistoa moninkertaisesti ammattilaisiin verrattuna. Ongelmana ovat joskus jo pois työelämästä siirtyneet tai ei-työssä olevat median edustajat ja toimittajat, jotka pyytävät etuja myös perheenjäsenilleen tai ’kiristävät’ lippuluukulla.”

Ykköstoive tapahtumajärjestäjiltä on hoitaa akkreditointi ajallaan ja ohjeiden mukaan.

”Asiallinen käytös paikan päällä on myös toivottavaa”, sanoo Milla Hautala Provinssirockista.

Kesätapahtumien mediakäytäntöjä

TapahtumaPaljonko mediaväkeä?Akkreditointi edellyttää jutuntekoa?
Sodankylän elokuvajuhlat 16.–20.6.201070kyllä
Provinssirock 18.–20.6.400 haki, 340 hyväksyttiinkyllä
Kuopio Tanssii ja Soi 17.–23.6.40–50kyllä
Sata-Häme Soi 29.6.–4.7.15–20ei
Avanti! XXV Suvisoitto 30.6.–4.7.Ei varsinaista akkreditointiaei
Tuska Open Air Metal Festival 2.–4.7.Akkreditointi keskenkyllä
Imatra Big Band Festival 2.–10.7.Akkreditointi keskenei
Seinäjoen Tangomarkkinat 7.–11.7.150kyllä
Ruisrock 9.–11.7.Akkreditointi keskenei*
Tammerfest 14.–17.7.Useita satojakyllä
Pori Jazz 17.–25.7.400–500kyllä
Savonlinnan Oopperajuhlat 2.–31.7.Akkreditointi keskenei
Tampereen Teatterikesä 2.–8.8.70
Asuntomessut Kuopiossa 16.7.–15.8.100–200ei
Helsingin Juhlaviikot 20.8.–5.9.150–200kyllä


* ei välttämättä vaadi jutuntekoa