Hyvä työpaikka
![]() Kirjoittaja on Aamulehden toimittaja. |
Kävin laivalla ja kuulin kollegoilta paljon viisaita ajatuksia. Hyviä työpaikkoja on oikeasti olemassa.
Kymmenissä lehtitaloissa muutetaan taas kerran työn tekemisen tapoja. Lisätään tai vähennetään keskusjohtoisuutta. Rakennetaan uudenlaisia deskejä ja toimitusten välisiä virtuaalitoimituksia. Uusia tehtäviä syntyy, toisia lopetetaan. Eräät ihmiset kokevat pääsevänsä ja toiset joutuvansa uusiin töihin.
Yhdessä työpaikassa hoetaan ”kaikki tekevät kaikkea”, toisessa esimerkiksi verkkotekemistä keskitetään siihen erikoistuneelle väelle.
Uudistuksissa tasapuolisuuden kokemus on tärkeää. Kun perustetaan uusia yhteistoimituksia, ei saa luoda kuvaa, että sinne poimitaan ykköstykit ja sekundaväki hoitakoon paikallistoimittamisen. Työtehtävien pitää olla kaikkien haettavissa.
Työn kierrättämisessä toisen ihmisen työn, jutun ja kuvan kunnioittaminen lisääntyy. Oma ammattitaito kasvaa, syntyy uusia näkökulmia tekemiseen. Uusien vaatimusten ansiosta palkka nousee.
Paras ilo voi toki syntyä siitäkin, että paluu vanhaan hommaan tuntuu lottovoitolta.
Jotakin uudesta ajastamme kertoo se, että vihattu kellokortti voi pelastaa ihmisiä loppuunpalamiselta, kun näkymätön ylityö tulee näkyväksi.
Hyvällä työpaikalla muutokset viedään läpi yhdessä työntekijöitä ja luottamusmiehiä kuunnellen. Siellä henkilö ei alistu passiiviseksi työn suorittajaksi vaan tekee koko ajan pitkäjänteisesti konkreettisia ehdotuksia järjestelyjen parantamiseksi. Siellä journalistit pitävät yllä omanarvontuntoa: olemme vaativan ja arvokkaan journalistisen työn ammattilaisia.
2010-luvusta tulee keskustelevan johtamisen vuosikymmen. Management by perkele ei enää toimi, kun maailmasta on tullut monimutkainen ja arvaamaton kaikille.
Hyvällä työpaikalla keskustellaan paljon, myös ja ehkä ennen kaikkea journalismista, siis työstä. Se koituu lukijan iloksi ja sataa lopuksi myös sen tärkeän alaviivan alle plusmerkkisinä numeroina. Sen sijaan hiljaisuus, pelko, nimettömät viestit, yksisuuntainen viestintä, konttoripeli ja käytäväpuheiden huhupörssit kertovat työpaikasta, jossa ongelmia ei haluta tai pystytä aikuismaisesti ratkaisemaan.
Hyvällä työpaikalla ymmärretään, että tietoa ei voi jakaa koskaan liikaa.


