Netin keskustelu aisoihin

Markku Lappalainen

Julkisen sanan neuvoston nettikeskusteluja koskeva ohje hyväksyttiin maanantaina neuvoston kannatusyhdistyksen kokouksessa. Se on askel oikeaan suuntaan, mutta nettikeskustelujen todellisia ongelmia ohjeen avulla voidaan ratkoa vain rajallisesti.
Norjan tragedian heijastumana ohjeeseen on kirjattu maininta väkivaltaan yllyttämisestä ja vihaa lietsovasta sisällöstä asioina, joihin keskustelujen ylläpitäjän on viivytyksettä puututtava.
Ohje edellyttää median verkkosivujen valvonnan tehostamista ja sopimattomien viestien poistamista. Erityinen huomio on kiinnitettävä lapsille ja nuorille suunnattuihin sivustoihin. Yleisölle pitää varata tilaisuus ilmoittaa asiattomista viesteistä, ja ilmoittajalle pitää vahvistaa tiedon perillemeno. Ohjeessa tähdennetään myös yleisönpalstojen ja toimituksellisen aineiston selkeää erottamista.
Käytännössä ohje velvoittaa joko etukäteen tai jälkikäteen tapahtuvaan nettikeskustelujen valvontaan, moderointiin. Se asettaa moderointimuodot yhdenvertaisiksi, vaikka jälkimoderointiin sisältyy kiistatta pulmia, jotka mahdollistavat ei-toivottujen viestien leviämisen verkossa.
Norjan tapahtumien jälkeen monessa mediatalossa on ryhdytty etsimään keinoja karsia nettikeskustelujen arveluttavia ulottuvuuksia.
Esimerkiksi norjalainen Verdens Gang ja ruotsalainen Aftonbladet edellyttävät nettikommenttien esittäjiltä kirjautumista Facebookin välityksellä, jolloin kirjoittaja usein on tarpeen vaatiessa tunnistettavissa. Tekaistulla nimellä toimivia tämä käytäntö ei tunnista. Dagens Nyheter puolestaan päätti estää nettikommentoinnin, kunnes lehti saa kehitetyksi kirjoittautujien rekisteröitymisjärjestelmän.
Suomessa moni mediatalo on tehostanut verkkokeskustelujen seurantaa, mutta uusia järjestelyjä ei tiettävästi missään ole valmisteilla.
Meillä on viime aikoina käyty sinänsä tärkeää keskustelua siitä, sopiiko nimettömänä tai nimimerkin suojasta lausua mitä tahansa netin keskustelufoorumeilla. Jotakin on vialla yhteiskunnassa, jos mielipiteitä on pakko esittää anonyymina. Eräissä tilanteissa nimettömyys on toki perusteltua.